Je stavební spoření stále výhodné i v roce 2016? - www.bonusialife.cz
15450
single,single-post,postid-15450,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.1,vc_responsive

Je stavební spoření stále výhodné i v roce 2016?

bonusia-financni-poradenstvi-093-1000

06 Kvě Je stavební spoření stále výhodné i v roce 2016?

Stavební spoření jako spořicí a investiční nástroj sehrálo ve svém počátku nezastupitelnou úlohu. Díky dostupnosti úvěrů ze stavebního spoření se také svého času nastartoval trh s bydlením. Je však stavební spoření jako spořicí produkt výhodné i dnes, kdy se u něj úroková sazba pohybuje okolo 1% p.a.?  A jaký reálný výnos dnes skutečně nabízí? Připravili jsme krátkou studii.

Výjimečnost produktu

Stavební spoření je svým způsobem výjimečný produkt. Je to dáno zejména poskytovanou státní podporou, která stále hraje významnou úlohu, a to i přes její výrazné snížení v uplynulých obdobích. A je to právě státní podpora, která obvykle poradcům komplikuje výpočet reálného výnosu u stavebního spoření. Provedli jsme proto výpočet reálného výnosu u nově uzavíraných smluv ze stavebního spoření.

Výpočet ročního výnosu u smluv ze stavebního spoření

Výpočet jsme zjednodušili do té míry, aby jej byl každý finanční poradce schopen klientovi bez větších potíží prezentovat, a přitom zůstal co nejpřesnější. Vycházeli jsme výhradně z varianty, která umožňuje připsání celé státní podpory, tedy 2,000.- Kč při 20,000.- Kč úložky ročně. Vyšší či nižší úložky totiž radikálně snižují výnos spoření. Do kalkulace jsme zahrnuli obvyklou výši poplatku za sjednání smlouvy o stavebním spoření, která činí 1 % z cílové částky, a roční poplatek za vedení účtu ve výši 320,- Kč. Tady jsou výsledky u 3 často používaných variant nastavení smluv o stavebním spoření. Výsledky slouží k orientačnímu srovnání s jinými produkty na trhu. Graf znázorňuje výnos z celkových uložených prostředků v jednotlivých letech, v prvním roce je započten celý poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Graf 1: Procentuální výnos u smluv ze stavebního spoření v jednotlivých letech, a to pro varianty s cílovou částkou 120,000.- Kč, 300,000.- Kč a 300,000.- Kč, kde po 6 letech není připisována státní podpora.

Pozn.: Abychom zamezili zkreslení, zvolili jsme výpočet procentuálního výnosu po zdanění. Aktuální sazba srážkové daně činí 15%. Pracovali jsme s variantou, kdy je celá částka 20,000.- Kč vložena k 1. lednu každého roku a veškeré výnosy jsou připsány k 31. prosinci příslušného roku. Nutno podotknout, že tato situace není v praxi reálná, nicméně pro účely orientačního odhadu výnosů a jejich srovnání s jinými produkty se jeví jako dostatečně přesná a vypovídající. Pro úplnost uvádíme, že bereme v potaz čistě teoretickou částku úložky, která se bude v praxi mírně lišit, nehodnotíme vnitřní výnosové procento u vlastních vložených prostředků ani inflační trendy, které by měnily hodnotu vložených prostředků v čase. Pro rychlejší prezentaci jsme vstupní poplatek pojali jako prostou vyplacenou částku na konci prvního roku spoření, přestože je zpravidla splatný při uzavření smlouvy.

Závěr

Stavební spoření je produkt, u kterého jsou vklady chráněny ze zákona, proto je stavební spoření v roce 2016 relativně velmi bezpečný investiční nástroj. Výnos je u stavebního spoření do značné míry závislý na státní podpoře. Vzhledem k tomu, že u stavebního spoření se s každým rokem celková uložená částka zvyšuje, přičemž výše státní podpory se nemění (resp. je vypočtena vždy jen do výše dané roční úložky), celkový dosahovaný výnos s délkou smlouvy klesá. Pro přiznání státní podpory je nutno zachovat délku trvání smlouvy minimálně 72 měsíců, jde tedy o produkt s dlouhodobým investičním horizontem.

Výnosnost stavebního spoření je dnes prakticky výhradně závislá na výši připsané státní podpory, v případě jejího zrušení či výraznějšího omezení atraktivita stavebního spoření spadne k nule. Vzhledem k celkovému počtu aktivních smluv na českém trhu nelze úplné zrušení státní podpory u stavebního spoření v nejbližší době očekávat, protože by se jednalo o politicky velmi nepopulární krok. Ale upřímně řečeno: na politiky se nikdy nedá spolehnout, proto – také s ohledem na klesající trend reálného výnosu v jednotlivých letech a nízkou likviditu vázaných prostředků – se uzavírání smluv na období delší než 6 let nejeví jako výhodné. Při šestileté variantě však průměrný výnos činí orientačně 3,5% p.a., což vůbec není špatné. Proto máme za to, že stavební spoření jako investiční nástroj stále může mít v rodinném portfoliu své místo.

Aneta Zlámalová
aneta.zlamalova@bonusia.cz