
25 Kvě Jak se určuje výše invalidního důchodu
Invalidita patří k zásadním rizikům, které jsou v souvislosti s životním pojištěním zmiňovány. Málokdo však ví, jaká je skutečná výše invalidních důchodů vyplácených státem a jak se vypočítává. Abychom do problematiky vnesli trochu světla a poradci získali alespoň rámcovou představu o dané problematice, pokusíme se způsob výpočtu invalidního důchodu zjednodušeně vysvětlit.
Úvodem musíme konstatovat, že legislativní rámec, ve kterém se problematika invalidních důchodů pohybuje, v uplynulých 20 letech doznával neustálých – nijak koncepčních – změn. Bohužel nemáme – podobně jako u starobních důchodů – žádnou jistotu, že se na stav platný dle aktuálních platných předpisů můžeme spolehnout také v budoucnu. Jinými slovy: na jistoty, které stát garantoval v minulých obdobích, již nelze spoléhat. Solidní poradce by z tohoto faktu měl vycházet a klienta na to měl předem upozornit.
Vyměřování důchodů patří do gesce České správy sociálního zabezpečení. To se týká také stanovení invalidních důchodů. Dále popsaný stav je uveden s ohledem na platnou legislativu v roce 2016.
Invalidní důchod skládá ze základní a procentní výměry. Ty se sčítají.
Výše základní výměry invalidního důchodu je stanovena procentní sazbou z průměrné mzdy – 9 % průměrné mzdy. Základní výměra důchodu v roce 2016 činí 2 440 Kč.
Výše procentní výměry se stanoví procentní sazbou z výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění a dopočtené doby získané do dosažení důchodového věku, a to v závislosti na stupni invalidity.
u invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně: 0,5 %
u invalidního důchodu pro invaliditu druhého stupně: 0,75 %
u invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně: 1, 5 %
Nejnižší procentní výměra činí 770 Kč.
Samotný výpočet invalidního důchodu ale ovlivní nejen přiznaný stupeň invalidity a osobní vyměřovací základ, ale i doba pojištění.
Podmínka doby pojištění pro přiznání invalidního důchodu
Poodmínku pro přiznání invalidního důchodu je tzv. minimální doba pojištění. Ta činí u pojištěnce do 20 let méně než 1 rok, od 20 do 22 let 1 rok, od 22 do 24 let 2 roky, od 24 let do 26 let 3 roky, od 26 let do 28 let 4 roky nad 28 let 5 let. Potřebná doba pojištění se nevyžaduje v případě invalidity, která vznikla následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání).
Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod se zjišťuje z období před vznikem invalidity, a jde-li o pojištěnce ve věku nad 28 let, z posledních 10 roků před vznikem invalidity. U pojištěnce staršího 38 let se podmínka považuje za splněnou, byla-li tato doba získána v období posledních 20 let před vznikem invalidity, potřebná doba činí přitom 10 let.
Do doby pojištění se tedy započítávají odpracované roky, kdy je z příjmu odváděno důchodové pojištění, a náhradní doby pojištění ( např. péče o dítě do 4 let věku, doba studie). Samotná doba pojištění se pro výpočet invalidního důchodu dopočítává do důchodového věku ženy daného ročníku narození, která nevychovává žádné dítě.
Redukční hranice
Než se pustíme do samotného výpočtu, je třeba objasnit ještě pojem redukční hranice. Redukční hranice určuje, kolik procent našeho příjmu se započte do výpočtového základu. Pro rok 2016 je redukční hranice následující: příjem do výše 11 883 Kč se započítá celý, pro příjem od 11 883 Kč do 108 024 Kč se započítá 26 %. Nad tuto horní hranici se nezapočte nic.
Praktický příklad.
Panu BONUSU přiznali ve 30 letech invaliditu. Potřebná doba pojištění včetně tzv. dopočtené doby činí 42 let.
Průměrná měsíční mzda pana BONUSE činí 28 564 Kč. Jak vysoký bude mít pan BONUS invalidní důchod od státu?
Získaná doba pojištění 42 let
Osobní vyměřovací základ 28564 Kč
První redukční hranice (do 11 883 Kč ze 100 %) – 11 883 Kč
Druhá redukční hranice (od 11 883 do 28 564 z 26 % – 4338 Kč
Výpočtový základ (11 883 Kč + 4338) – 16 221 Kč
Základní výměra důchodu 2440 Kč
Procentní výměra důchodu (16221 x (42 let x 0,5) – 3407 Kč
Měsíční invalidní důchod 1. stupně. 2440 Kč + 3 407 Kč – 5 847 Kč.
Náhradový poměr důchodu vůči mzdě, kterou je osoba zvyklá pobírat, činí v našem případě 20%. Kde vezmene chybějících 80 %?
Na tomto případě je možno ilustrovat, že pokles příjmu je v případě invalidity znatelný. Vezmeme-li v potaz, že se na výše popsané nedá – vzhledem k neustále se měnící legislativě – nijak spolehnout, jeví se jako rozumné na státní důchod včetně invalidního nespoléhat vůbec a vzít osud do svých rukou. Moderních nástrojů, jako jsou kvalitně nastavené soukromé životního pojištění nebo různé způsoby investování, je na našem trhu naštěstí dostatek.